Cardano po polsku...

16/03/2021

Cześć :)

Jeśli się tu znalazłeś/łaś to pewnie szukasz informacji na temat sieci Cardano (Ady).

Postaram się chodź trochę przybliżyć Ci ten temat. Zapraszm do krótkiej lektury. 

Cardano to pierwsze na świecie recenzowane zdecentralizowane rozwiązanie blockchain, a ADA jest natywną kryptowalutą, która napędza ten protokół. Został stworzony przez byłego współzałożyciela Ethereum, Charlesa Hoskinsona.

To jeden z najbardziej ambitnych i rozbudowanych projektów blockchainowych.

Kod źródłowy sieci został napisany całkowicie od zera, zaś uruchomienie sieci blockchain Cardano poprzedziły długi proces analiz i testów specjalistów z kręgów akadmickich z dziedzin kryptografii, matematyki i teorii gier przez co Cardano bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Głównym celem Cardano jest stworzenie kompleksowej platformy dla smart-kontraktów, tokenów dystrybuowanych podczas ICO, zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz wymiany wartości za pomocą cyfrowej waluty.

Twórcy projektu mają aspiracje do dostarczenia najbardziej zaawansowanych i kompleksowych funkcji, spośród wszystkich dostępnych zdecentralizowanych platform opartych na technologii blockchain, celując szczególnie w głównych konkurentów, jakimi są Ethereum (ETH), Polkadot, EOS.

Docelowo Cardano ma być platformą o wysokiej skalowalności, która przy zachowaniu decentralizacji i bezpieczeństwa użytkowników.

Sieć Cardano oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake

(Główną zaletą konsensu Proof-of-Stake jest brak ogromnej mocy potrzebnej do wydobycia kolejnego bloku, przez co praktycznie każdy może taki blok zdobyć.

Dodatkowo brak potrzeby dodawania do sieci ogromnej mocy obliczeniowej, powoduje że nie marnuje się energii elektrycznej, a przez to oszczędza się środowisko naturalne. Kolejną zaletą tego konsensusu jest odporność na ataki 51%).

Nazwa kryptowaluty ADA (1₳ = 1000000 Lovelace) pochodzi od nazwiska Ady Lovelace, dziewiętnastowiecznej brytyjskiej matematyczki i poetki, która umownie uznawana jest za pierwszą programistkę w historii.

Projekt Cardano posiada jeden z najbardziej rozbudowanych i najlepiej sprecyzowanych harmonogramów działania.

Podzielony został on na pięć etapów, nazwanych na cześć poetów, naukowców i filozofów.

Pierwszy etap Byron jest już zasadniczo osiągnięty.

Polegał na usprawnieniu algorytmu Ouroboros, skupieniu na osiągnięciu odpowiedniego stopnia decentralizacji.

Drugi etap Shelley ma dostarczyć m.in. możliwość stakowania, transakcje multisignature, odporne na komputery kwantowe podpisy kryptograficzne, lekki portfel, wsparcie dla Ledgera Nano S.

Trzeci etap Gougen ma rozwinąć tzw. sidechainy, smart-kontrakty oraz obsługę innych kryptowalut (poza ADA) na blockchainie Cardano.

Dwa ostatnie etapy, Basho oraz Voltaire skupiają się na zwiększeniu skalowalności sieci oraz zwiększeniu jej bezpieczeństwa.

Adę można kupić na najbardziej znanych giełdach kryptowalut takich jak:

Binance, Huobi, Kraken, Bittrex, KuCoin, Crypto.com i wielu innych.

Dwa oficjalne portfele dla Ady to Daedalus (dla systemow Windows, Linux, macOS) i Yoroi (Chrome, Edge, FireFox, Android, iOS). Obydwa wspierają stakowanie Ady.

Jeśli chcesz wspierać sieć Cardano możesz to robić na wiele sposobów. Jednym z nich jest stakowanie Ady na jednym z dostępnych pooli (to chyba dobre miejsce, zeby się zareklamować, a więc jestem posiadaczem takiego poola i mozna mnie znaleźć pod tickerem [MNIA]) lub możesz stworzyć swój własny pool i dołączyc do ponad 2 tys pozostałych pooli (szerzej na temat stakowania postaram się napisać w którymś z kolejnych wpisów).


All rights reserved 2021
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started